Ako celé Slovensko, aj najstaršiu slovenskú knihu objíma spásna Golgota

Kategória: Ako celé Slovensko, aj najstaršiu slovenskú knihu objíma spásna Golgota

Najstaršou knihou na území našej krásnej vlasti, Slovenska, je katolícka, po latinsky ručne napísaná bohoslužobná knihaNitriansky evanjelistár, známy tiež pod názvami: Nitriansky kódex alebo Selepčéniho kódex. Nitriansky evanjelistár vznikol okolo roku 1083, pravdepodobne v benediktínskom kláštore v Hronskom Beňadiku.

Je to veľmi vzácny poklad. Istotne aj preto, že je to starobylá, ručne napísaná kniha, so skvostnou väzbou z prvej polovice 14. storočia. Ale punc najväčšej cennosti dodáva Nitrianskemu evanjelistáru do jeho väzby vsadený relikviár z 9. storočia, zhotovený v tvare nášho štátneho znakuSpasiteľovho dvojkríža, ktorý obsahuje neoceniteľne vzácne relikvie:

úlomky dreva z pravého kríža na ktorom bol ukrižovaný náš SpasiteľBohočlovek Ježiš Kristus a kúsok z plachty, do ktorej bolo v hrobe zavinuté Vykupiteľovo telo.

Na vrchole relikviára, na kríži, tróni ukrižované Slovo. Pod ním, z jednej strany stojí Patrónka SlovenskaSedembolestná Panna Mária a z druhej strany Pánov milovaný učeník, sv. apoštol Ján.

Pohliadni SLOVenskeO, aká to nádhera, aký to preveľký poklad sa ukrýva v tvojej najstaršej knihe, v Nitrianskom evanjelistári:

keď ho otvoríš, nájdeš v ňom Božie SLOVO (perikopy, t. j. výňatky evanjelií), spočívajúce na Golgote, na dreve pravého sv. Kríža, na ktorom bolo ukrižované Božie Slovo!

Úžasné! Deo gratias!

Na verejnosti sa Nitriansky evanjelistár prvýkrát objavil v roku Pána 1995, pri návšteve sv. pápeža Jána Pavla II. v Nitre a ukázal ho i televíznym divákom do celého sveta.


+++